poniedziałek, 7 września 2015

Wizyta z psychologiem - mini poradnik

To takie podsumowanie wczorajszego postu.
 1. Nie stresuj się - na prawdę nie ma się czym stresować. Psycholog jest jak każdy inny specjalista do którego chodzisz. Jest po to, aby pomóc Ci rozwiązać problem, z którym się do niego zwracasz bądź z którym sobie nie dajesz rady.
 2. Spisz problemy i pytania - tak jak pisałam w poprzednim wpisie " Spotkanie z psychologiem -  co i jak? " Ja miałam sporo pytań jak i problemów. Aby zredukować stres towarzyszący wizycie spisałam to wszystko na kartkę, co bardzo ułatwiło pracę pani psycholog, a ja poczułam się zadowolona z siebie, że przygotowałam się do wizyty. 
 3. Bądź szczery i nie wstydź się - psycholog to osoba, który chcę Ci pomóc w zamian oczekuję od Ciebie abyś był szczery. Inaczej nie będzie w stanie dobrze ocenić problemów z którymi się zwracasz do niego. Nie wstydź się swoich myśli, zachowań bądź błędów. Psycholog ma za zadanie pomóc Ci i Cię wysłuchać, a nie oceniać.
 4. Potraktuj to jak coś nowego - jeśli nie radzisz sobie ze stresem towarzyszącym w związku z wizytą, potraktuj ją jak coś nowego i nastaw się na to pozytywnie. Nie rozmyślaj co będzie, gdy psycholog będzie nie miły albo nie przypadnie Ci do gustu. Potraktuj to trochę jak zabawę lub podróż do której chcesz się jak najlepiej przygotować i mieć frajdę. 
 5. Nic na siłę - pamiętaj że pomimo tego, że psycholog oczekuję od Ciebie szczerości, nie ma prawa zmusić Cię do odpowiedzi na dane pytanie, jeśli nie chcesz jej udzielać. To samo tyczy się tego jeśli specjalista Ci nie pasuje bądź jest według Ciebie nie kompetentny - nie musisz umawiać się na kolejną wizytę i iść jak na ścięcie głowy - po prostu znajdź inną osobę i się zapisz do niej. 

Dajcie znać jak podoba Wam się mój 1 poradnik i czy dodalibyście do niego coś od siebie?

Ściskam, Karola

2 komentarze:

 1. Świetny tekst, bardzo kompetentny. Jedna uwaga - psycholog nie jest lekarzem. :) Jest to wręcz kluczowa różnica między psychologiem a psychiatrą. Psycholog nie może przepisywać leków ani nie obowiązuje go tajemnica lekarska, nie trzeba także ukończyć studiów medycznych, żeby być psychologiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a to tego nie wiedziałam. Cały czas sądziłam, że to lekarz tak jak wyżej wymieniony przez Ciebie psychiatra, do którego również uczęszczam :) dziękuję za uwagę i bardzo mi miło że się podoba :D

   Usuń